Uusi Hypon Asuntoluottoluokitus tarkastelee ja laittaa järjestykseen koko Manner-Suomen kuntien alueelliset asuntomarkkinat asuntorahoittajan silmin. Tuoreen luokituksen mukaan vain 32 kuntaa yltää vähäriskisiksi eli luottoluokitusmaailmasta tutulla asteikolla vähintään BBB-luokituksen tasolle. Puolet kunnista on C-sarjassa ja sata kuntaa häilyy hyvän ja heikon välimaastossa. Luokitus julkaistiin Hypon Asuntomarkkinakatsaus Q/21:ssa 23.2.2021.
Vain 12 kuntaa A-tasolla
Hypon arvion mukaan AA-luokan Helsingin rinnalla A-tasolle yltävät Espoo, Kaarina, Lempäälä, Liminka, Naantali, Oulu, Pirkkala, Sipoo, Tampere, Turku ja Vantaa. Yksikään kunta ei yllä AAA-luokan tasolle, mutta ei myöskään jää C- tai D-luokkaan.
– Koko tuo turvaa eli kasvukolmion kärkikaupunkien nousu eturiviin ei ole mikään yllätys, mutta myös pienet voivat pärjätä: esimerkiksi Pirkkala Tampereen kupeessa ja Kaarina Turun vieressä nousevat Hypo-luokituksen yllättäviksi helmiksi, Hypon nuorempi ekonomisti Juho Keskinen sanoo.
Hypo-luokituksen tarkasteltavat teemat ovat maksukyky, likviditeetti, vakuusarvot, kuntatalous, turvallisuus, terveys, muuttoliike ja tulevaisuus. Tilastotietojen valossa arvioidaan asuntovakuudellisen rahoituksen riskejä, joita ovat muun muassa velallisen maksukykyyn, asuntovakuuden likviditeettiin ja asunnon arvonkehitykseen liittyvät riskit.
– Asunnot ja kiinteistöt ovat yleensä haettavan asuntolainan vakuutena, ja niiden arvonkehitys antaa raamit asuntorahoituksen tulevaisuudelle Suomessa. Näiden kahdeksan pääteeman kautta pyrimme tunnistamaan myös vaikeammin havaittavia trendejä, jotka vaikuttavat asuntovakuuden arvoon asuntolainan usein melko pitkänä lyhennysaikana. Alueen tulevaa elinvoimaa arvioidaankin muun muassa pitkän aikavälin väestökehityksen, kuntatalouden ja rikostilastojen avulla, Keskinen jatkaa.
Kuvan lähde: Shutterstock.